EATON HMX052B4NA H-Max Drive, 40 Hp, 52A, 480V, Intellidisconnect Nema Type 12, No Brake Chopper | BH3HYA
EATON HMX052B4NA Adjustable Frequency Drive, 52A, 40 HP, IntelliDisconnect NEMA Type 12, 480 V, FS6
Item: BH3HYAModel: HMX052B4NA
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Variable Frequency Drive
Amperage Rating 52A
Brake Chopper No Brake Chopper
Depth 45.45"
Frame Size FR6
Height 13.67"
Hp 40 hp
Nema Enclosure Rating NEMA 12
Series IntelliDisconnect Series
Software Type A
Voltage Rating 480V