EATON HMCPS030H1CA02 Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 30 A | BH3FRN
EATON HMCPS030H1CA02 Motor Circuit Protector, 30A, 3-Pole, Frame J-K, 90-300A, 600 V, 250 Vdc, Non-Aluminum
Item: BH3FRNModel: HMCPS030H1CA02
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Motor Circuit Protector
Amperage Rating 30A
Auxiliary Switch 1A-1B Left Pigtail Rear
For Use With Electric Starters
Frame Size Frame J-K
Height 4 3/4"
Length 2.99"
Magnetic Trip Range 90-300A
Max. Voltage 250/600V
Mfr. Series Series C
Number Of Poles 3
Terminal Material Non Aluminum
Type Motor Circuit Protector
Width 3"