EATON HMCPE050K2C Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 50 A | AG8PWV 46MY43
EATON HMCPE050K2C Motor Circuit Protector, 50A, 3-Pole, 480 V, Frame J-K, 50-500A, 600 Y/347 V, Non-Aluminum
Item: AG8PWVModel: HMCPE050K2CCross Ref: 46MY43
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Motor Circuit Protector
Ac Voltage Rating 600V AC
Amperage Rating 50A
Circuit Breaker Actuator Toggle
Circuit Breaker Mounting Style Free Standing
Circuit Breaker Type Standard
Dc Voltage Rating 250V AC
Depth 6.5"
For Use With Eaton Motor Starters, Rockwell Motor Starters
Frame 125A/EG
Height 5 1/2"
High Amp Trip Setting 43.5A
Instantaneous Trip Fixed
Length 6 1/2"
Low Amp Trip Setting 11.5A
Magnetic Trip Range 50-500A
Max. Operating Temp. 158°F
Max. Voltage 347/600V
Max. Wire Size 1/0 AWG
Maximum Air Rating 65 Ka @ 600V Ac
Mfr. Series Series G
Min. Operating Temp. -4°F
Min. Wire Size 14 AWG
Number Of Poles 3
Phase Three
Phase Connection ABC
Series HMCP Series
Terminal Connection Line/Load Lug
Terminal Material Non Aluminum
Trip Type Thermal Magnetic
Type Motor Circuit Protector
Voltage 480V
Voltage Type AC
Width 3"