EATON HMCP050K2A06M02 Molded Case Circuit Breaker Accessory Motor Protection, Motor Circuit Protector, 50 A | BH3EQU
EATON HMCP050K2A06M02 Motor Circuit Protector, 50A, 3-Pole, Frame F, 50-500A, 600 V, 250 Vdc, Line And Load
Item: BH3EQUModel: HMCP050K2A06M02
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Motor Circuit Protector
Amperage Rating 50A
Auxiliary Switch 1A-1B Right Pigtail Rear
Frame Size Frame F
Height 6"
Length 3.38"
Magnetic Trip Range 50-500A
Max. Voltage 250/600V
Mfr. Series Series C
Number Of Poles 3
Terminals Line And Load
Type Motor Circuit Protector
Width 4.13"