EATON HKD3400F C Molded Case Circuit Breaker Frame, K-Frame, Hkd, Frame Only Thermal | AG8PQA
EATON HKD3400F Molded Case Circuit Breaker Frame, K-Frame, 3 Pole, 400 A, 600 Vac, 250 Vdc, 50/60 Hz
Item: AG8PQAModel: HKD3400F
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Circuit Breaker Frame
Height 5 1/2"
Length 4.1"
Voltage Type AC
Width 5 1/2"
Shipping Info:
Ship weight (kg) 4.41
Ship height (cm)13.97
Ship length (cm)10.41
Ship width (cm)13.97
Country of OriginUS
Product Details:
    • Features a fixed thermal-magnetic trip unit rated at 400 A with a maximum interrupting capacity of 100 kA