EATON HFDDC2150KL Molded Case Circuit Breaker, 600 VAC/250 VDC, 150A, 42 kA Interrupt, 2P
Item: BH3BXFModel: HFDDC2150KL
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Circuit Breaker Switch
Amps Rating 150A
Circuit Breaker Frame Type Molded Case Switch
Frame F
Height 7 1/4"
Interrupt Rating 42 KAIC at 600V AC
Length 5"
Number Of Poles 2
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Type Molded Case Switch
Voltage Rating 600V AC/250V DC
Width 5"