EATON HFDDC2100L Molded Case Circuit Breaker, Type Hfd, 2-Pole, 100A, 600 Vac, 250 Vdc, 42 Kaic At 600 Vac
Item: BH3BWTModel: HFDDC2100L
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Frame F
Height 4"
Interrupt Rating 42 kAIC at 600V AC
Length 3.38"
Number Of Poles 2
Terminals Line And Load
Trip Type Fixed Thermal, Fixed Magnetic
Voltage 600V AC/250V DC