EATON GRH420T33PWP17 Molded Case Circuit Breaker, Rg-Frame, 2000A, 600 Vac, 4-Pole, 70 Kaic At 415 Vac
Get it by Thursday, May 21
€90,996.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 2000A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | GR |
| Height | 20" |
| Interrupt Rating | 70 kAIC at 415V AC |
| Length | 9 3/4" |
| Number Of Poles | 4 |
| Protection Type | 100% Protected Neutral Pole |
| Rating Plug | 2000A |
| Rating Plug Type | Adjustable |
| Terminals | Without Terminals |
| Trip Type | Electronic LS |
| Voltage | 600V AC |
| Width | 20" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 68.85 |
| Ship height (cm) | 50.8 |
| Ship length (cm) | 24.77 |
| Ship width (cm) | 50.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Circuit Breaker Type | Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| GRC316T32WP09 | 3 | GR | - | €63,422.01 | |
| GRC316T33WP09 | 3 | GR | - | €57,518.25 | |
| GRC316T32WP01 | 3 | GR | - | €63,291.78 | |
| GRC320T32WP10 | 3 | GR | - | €67,815.12 | |
| GRC316T36WP01 | 3 | GR | - | €75,455.27 | |
| GRC316T33WP01 | 3 | GR | - | €57,370.66 | |
| GRC320T32WP17 | 3 | GR | - | €67,919.30 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 4545 3 1/4 Taper Bushing, 3.250 Inch Bore, 3/4 x 3/8 Inch Key, 4.5 Inch Length, Cast Iron
- GRAINGER M39000.030.0014 Taper Pin, Std, 3 mm Small End Dia., 14 mm Lg., Free Cutting Steel, Not Gr., Plain
- SPEARS VALVES 93153H850-005 Special Reinforced Diaphragm Valve, EPDM, Air To Air, 90 PSI, 1/2 Size, Polyproplene
- WEATHERHEAD 7205X03X02 Connector, Male X Compression, Straight Adapter, Compression X Mnpt, For 3/16 Inch Tube Od
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 5381
- APPLETON ELECTRIC KPSL15125GMT High Pressure Sodium Light Fixture, 150W
- GRAINGER MA-49253 Adjustable Handle, Teardrop, Plastic, M10 Thread Size, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Hazardous Location Plugs and Receptacles
- Tarps
- Conventional Spray Guns
- Linear Fluorescent Lamps
- Tool Holders
- OIL SAFE Bulk System Filter Upgrade Kits
- PYRAMEX Venture 3 Half Frame Eyewears
- VIEGA PROPRESS Tailpiece, Press x Female Union
- JOHN GUEST Swivel Male Branch Tees, NPTF Thread,Polypropylene White
- GLOBE SCIENTIFIC Label Sheets, Cryo, 33 x 13 mm Size
- BRADY Warning Label
- EDWARDS MFG Delrin Pipe Followers
- BALDOR / DODGE P2B, Set Screw Ball Bearings
- RUBBERMAID Attached Lid Totes
- RUD CHAIN VRS Starpoint Eye Bolts, UNC/UN Thread
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON GRH420T33PWP17 Molded Case Circuit Breaker, Rg-Frame, 2000A, 600 Vac, 4-Pole, 70 Kaic At 415 Vac
€90,996.05 /unit

