EATON GJS710033M Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Type Gj, 4-Pole, 100A, 600 Vac, Line/Load End Caps
Item: BH9VWEModel: GJS710033M
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type GJ
Frame JG
Height 7"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 85 kAIC at 240V AC, 40 kAIC at 415V AC
Length 3 11/25"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 100% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load End Caps
Trip Type Electronic LS
Voltage 600V AC
Width 5.34"