EATON GJH605032M Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Type Gj, 4-Pole, 50A, Line/Load End Caps
Get it by Tuesday, Apr 14
€13,387.38 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Amperage Rating | 50A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete Breaker |
| Circuit Breaker Type | GJ |
| Frame | JG |
| Height | 7" |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 70 kAIC at 415V AC, 100 kAIC at 240V AC |
| Length | 3 11/25" |
| Mounting Hardware | Metric |
| Number Of Poles | 4 |
| Protection Type | 60% Protected Neutral Pole |
| Terminals | Line And Load End Caps |
| Trip Type | Electronic LSI |
| Voltage | 600V AC |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Width | 5.34" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 7.2 |
| Ship height (cm) | 17.78 |
| Ship length (cm) | 8.74 |
| Ship width (cm) | 13.56 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Number Of Poles | Circuit Breaker Type | Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| JGC305032G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | RFQ
|
| JGC305036G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | €6,350.49 | |
| JGC310032G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | €5,631.80 | |
| JGC316032G | 3 | JG | 600V AC | €5,631.80 | |
| JGC310036G | 3 | JG | 600V AC/250V DC | - | RFQ
|
| JGC316036G | 3 | JG | 600V AC | €6,350.49 | |
| JGC325032G | 3 | JG | 600V AC | €5,930.27 |
Explore Products
- SMC VALVES MSQB3A Actuator, Double Acting Auto Switcher
- LISLE LS/71490 Dodge 5.7 Drill Plate
- APOLLO VALVES 4A104T1 DC4ALS34 Ball Valve, 3/4 Inch Size, Bronze
- NORLAKE 146002 NOR-LAKE SCIENTIFIC 146002
- MAIN FILTER INC. MF0059148 D181G25AV Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron Rating, Viton Seal, 8.26 Inch Height
- STREN-FLEX EET3-910-20 Web Sling Eye Eye 20 Feet Length 36000 Lb Cap
- EATON M22M-WS-MS5 Modular Pushbutton, 22.5 mm, Metal Bezel, Momentary, Two-Position, Ms5, Ip67, Ip69K
- CLE-LINE C43131 1886 2-3/8 Inch 60Mm Hole Saw M42 Fleam Ground
Explore More
- KEYSHAFT
- Tapered and QD Bushings
- Transformer Cooling Fans
- Enclosure Heaters
- Safety and Disconnect Switch Accessories
- Underground Enclosure Covers
- CONDOR Coated Gloves, ANSI Abrasion Level 4, Rough Nitrile
- DWYER INSTRUMENTS MAFS Series Metal Averaging Flow Sensors
- OIL SAFE Frequency Labels
- MUELLER INDUSTRIES 103MDT Silent Check Valves
- ALLEGRO SAFETY Fan Guards
- GENERAL PIPE CLEANERS Carrying Cases
- SPEARS VALVES PVC SMACNA Bolt Pattern Blind Duct Flanges
- WATTS PWROTNK Series Water Tanks
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Economy All Purpose Nesting Parts Bins
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON GJH605032M Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Type Gj, 4-Pole, 50A, Line/Load End Caps
€13,387.38 /unit

