EATON GJH410036M G Electronic Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Gj, Digitrip 310 Rms | BH9VPL
EATON GJH410036M Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, Type Gj, 4-Pole, 600 Vac, 100A, Line/Load End Caps
Item: BH9VPLModel: GJH410036M
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type GJ
Frame JG
Height 7"
Interrupt Rating 70 kAIC at 415V AC, 100 kAIC at 240V AC, 65 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC
Length 3 11/25"
Mounting Hardware Metric
Number Of Poles 4
Protection Type 0% Protected Neutral Pole
Terminals Line And Load End Caps
Trip Type Electronic LSIG
Voltage 600V AC
Width 5.34"