EATON GD11E79CUF Non Linear Transformer, 3-Phase, PV 480V, SV 480Y/277V, 11 KVA, Copper Coil, Frame 912B
Get it by Tuesday, Apr 14
€9,294.99 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Transformer |
| Coil Material | Copper |
| Design | K-20 |
| Frame | 912B |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Height | 30" |
| Kva Rating | 11 kVA |
| Length | 16 1/2" |
| Phase | 3 |
| Primary Voltage | 480V |
| Secondary Voltage | 480Y/277V |
| Special Features | Electrostatically Shielded |
| Tap Size | 2 At +2.5% FCAN, 2 At -2.5% FCBN |
| Temp. Rise | 115°C |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Weathershield | WS38 |
| Width | 23" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 160.65 |
| Ship height (cm) | 76.2 |
| Ship length (cm) | 41.91 |
| Ship width (cm) | 58.42 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Material | Height | Primary Voltage | Secondary Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HT10P11S1516 | - | 31.3" | 120/240V | 120/240V | €3,510.94 | |
| HT20P11B2516CU | - | 37.59" | 240/480V | 120/240V | €7,342.59 | |
| HT20P11B1516 | - | 31.3" | 240/480V | 120/240V | €3,916.30 | |
| HT20P11B7516 | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €10,316.00 | |
| HT20P11B7516CU | - | 62 22/25" | 240/480V | 120/240V | €16,014.12 | |
| HT20P11F05 | - | 30 1/4" | 240/480V | 120/240V | €4,475.28 | |
| HT20P11F5016CU | - | 42.03" | 240/480V | 120/240V | €10,364.27 |
Explore Products
- SEALMASTER SF-31C 703441 Mounted Cast Iron Four Bolt Flange Ball Bearing
- WALTER TOOLS A6181AML-2.9 Jobber Drill 2.9mm 150 Carbide
- PEER CHAIN 6638 Roller Chain, 16B Procoat Pitch, 10 Feet Length
- EATON JGHDC3200FAG Molded Case Circuit Breaker, Jg-Frame, 200A, 3-Pole, With Terminals, Cu Wire, Jghdc Type
- STARRETT 99914-12 20730 Band Saw Blade, 1 1/4 Inch Blade Width, 12 Feet, 0.042 Inch Blade Thickness
- BOSTON GEAR X724-12-B6/B7K
- MAIN FILTER INC. MF0096261 935143 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron Rating, Viton Seal, 16.81 Inch Height
- GL HUYETT WWGCLPS6BPS6008 Clevis Pin, Head, 3/8 In Pin Dia., 49/64 In Usable Lg., 1 In Lg., Gr. 316, Std
Explore More
- KEYSHAFT
- Hairnets Bouffants and Beard Nets
- Signal Conditioner
- Ceiling Exhaust Ventilators
- Slide Rings
- Hopper Tubs
- IRONCAT TIG Welding Gloves, Cowhide Leather
- CAIMAN Unlined TIG/MIG Welding Gloves
- NIROFLEX USA Niroflex2000 Cut Resistant Gloves, Wrist Length
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 120 mm Opening
- ANVIL AS613 Series U Supports
- LAB SAFETY SUPPLY Carboy
- APPROVED VENDOR 90 Degree Long Sweep Elbow
- MILWAUKEE Protective Elbow and Knee Pads
- WATTS LFM115-7 Series Control Valves
- KIMBLE CHASE Tooled Neck Kjeldahl Flasks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON GD11E79CUF Non Linear Transformer, 3-Phase, PV 480V, SV 480Y/277V, 11 KVA, Copper Coil, Frame 912B
€9,294.99 /unit


