EATON FP3034T120480A9 Bolted Pressure Contact Switch, 3000A, 120V, Top Feed, 480V, 3-Pole, Four-Wire, Fusible
Get it by Thursday, May 21
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pressure Switch |
| Amps | 3000A |
| Control Voltage | 120V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top Feed |
| Grounding | Ground Fault With Control Power Transformer |
| Max. Voltage | 480V |
| Nema Rating | Nema 1, Nema 3R, Nema 4, Nema 12 |
| Notes | 110V DC And 125V DC Also Available. Please Contact The Plant. |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 4 |
| Product Datasheet | eaton-eo0833t120208.pdf |
| Product Height | 33 1/4" |
| Product Name | Eaton Pringle Bolted Pressure Contact Switch |
| Protection | Fusible |
| Special Features | BFD With Three Normally On Lights (Trips Switch) |
| Switch Type | Fault Protector Electrical Trip |
| System Voltage | 480V |
| Type | Pringle Bolted Pressure Contact Switch |
| Voltage | 480V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 216 |
| Ship height (cm) | 84.46 |
| Ship length (cm) | 40.64 |
| Ship width (cm) | 101.6 |
| Country of Origin | US |
Documentation:
Product Variants
| Model | Amps | Voltage | Nema Rating | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PMS0833FBT | - | - | - | - | - | RFQ
|
| PMS0833FBBW | - | - | - | - | - | RFQ
|
| PMS0833FBB | - | - | - | - | - | RFQ
|
| PMS0822NFTBW | - | - | - | - | - | RFQ
|
| PMS1233NFTBWVM | - | - | - | - | - | RFQ
|
| PMS1233NFTTWVM | - | - | - | - | - | RFQ
|
| SEO4033B120480G | - | - | - | - | €93,516.11 |
Explore Products
- EATON S20N11E07A General Purpose Encapsulated Transformer, 1-Phase, 240V, 480V, 120/240V, 7.5 KVA
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND EP2 16-040-BK Gas Spring, Heavy Duty Nitrogen, Carbon Steel, M16X1.5 Rod Thread Size
- VERMONT GAGE 112210780 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 10.78 mm Size
- EATON ECS97Y3BAL-C1C47 Combo Soft Starter, Reduced Voltage, Disconnect Switch, 230V
- LIFT-ALL EN2603DX10 Web Sling Endless L10ft 11700lb W3in
- AIRMASTER FAN 21383 36MP-1-1/2X Air Blaster, Direct Drive, High Stand, 3 Phase, Propeller Diameter 36 Inch
- IRON HORSE WGA-50M-020-H1 Medium-Duty Worm Gearbox, 20:1 Ratio, 56C-Face Input, Hollow, 1 Inch Dia. Output Shaft
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Nibblers and Shears
- Hydraulic Hose Adapters and Plugs
- Refrigerator and Freezer Accessories
- Ear Plugs
- Soil Auger Kits
- REESE Pintle Hook Mounting Plates
- DESTACO 344 Series Pull Action Latch Clamps
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type B, 60 Degrees Countersink Angle
- GLOBE SCIENTIFIC Labeling Tapes, 1 Inch x 60 Yard per Roll
- SK PROFESSIONAL TOOLS 3/8" Drive SAE Socket
- SMC VALVES Kit
- GLOBE SCIENTIFIC Self-Standing Transport Tube Caps
- MERSEN FERRAZ INNOZED D0 Fuse-Bases With Touch Protection
- MERIT BRASS 1612 Concentric Reducing Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON FP3034T120480A9 Bolted Pressure Contact Switch, 3000A, 120V, Top Feed, 480V, 3-Pole, Four-Wire, Fusible


