EATON FD3040LM08 Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 40A, 600 Vac, 250 Vdc, Line/Load, 50/60 Hz
Get it by Thursday, May 21
€1,302.53 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Circuit Breaker |
| Height | 6" |
| Length | 3.38" |
| Width | 4.13" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.03 |
| Ship height (cm) | 15.24 |
| Ship length (cm) | 8.59 |
| Ship width (cm) | 10.49 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- SMC VALVES SV4100-5W1UD-04T Solenoid Valve
- GATES 4FJX-2FP
- BROWNING 5032X1 1137793 Single Sprocket With Split Taper Bushing, 50 Chain, 6.72 in OD, 1 in Bore Dia, 6.376 in Pitch Dia
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS WR54-2124BK-5 Wire Shelving, Starter Unit, 5 Shelf, 21 x 24 x 54 Inch Size, Black Epoxy Finish
- T&S 019602-40 Front Section, 12 Inch, With 2.2 GPM Aerator, For Double-Joint Swing Nozzle
- APOLLO VALVES 511JHBMVAA0121 Non-Code Liquid Bronze Safety Relief Valve with Brass Trim, Screwed Cap, Viton Seat, 121 Psig, 2 x 3 Inch, MNPT x FNPT
- WIHA TOOLS 26835 WIHA 26835
- AIR HANDLER 495J36 Pleated Air Filter, 24x24x4 Size, MERV 8, High Capacity, Synthetic, Beverage Board
Explore More
- KEYSHAFT
- Dust Pans
- Battery Accessories
- Milling and Drilling Machines
- Panel Saw Accessories
- Plastic Putties
- MEMPHIS GLOVE Select Grade Leather Drivers Work Gloves
- CONDOR High-Visibility Vest, ANSI Class 2, Mesh Polyester, Hook And Loop, Lime
- CONDOR Smooth Nitrile Coated Gloves
- TYGON C-210-A Tubings
- ANVIL AS210H Series Channel With Holes
- SPEEDAIRE Electric Air Compressors, 1 Stage, Pressure Lubricate
- SPEARS VALVES PVC True Union 2000 Standard Ball Valves, Spigot Ends, FKM
- CONDOR Safety Glasses
- SPENCE Electric Globe Control Valves
- TOWNSTEEL Deadbolt Locks
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON FD3040LM08 Molded Case Circuit Breaker, 3-Pole, 40A, 600 Vac, 250 Vdc, Line/Load, 50/60 Hz
€1,302.53 /unit





