EATON F6S04HP Handle Mechanism, R-Frame, Frame J-K, Nema 1/3R/12, 4 Ft
Get it by Thursday, May 21
€2,178.38 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Handle Mechanism |
| For Use With | R-Frame |
| Frame Size | Frame J-K |
| Height | 2 1/2" |
| Length | 20" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1, NEMA 12, NEMA 3R |
| Series | Series G |
| Shaft Length | 4 ft. |
| Type | Handle Mechanism |
| Width | 19" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.6 |
| Ship height (cm) | 6.35 |
| Ship length (cm) | 50.8 |
| Ship width (cm) | 48.26 |
| Country of Origin | US |
Explore Products
- GRAINGER M39100.100.0020 Spring Pin, 10mm Nominal Dia., Steel, 10.5mm To 10.8mm Actual Dia. Rng, 20mm Lg.
- THOMAS & BETTS WMG-LT2 Wire Mesh, 1/2 Inch Size
- DURAPULSE GS4-FMKIT-C Flange Mount Kit, Nema 1
- CASH VALVE GT11476417 Bottom Plug, 1-1/4 Size
- GPI 15245079 Rotor Kit, Kieshi Cut Stainless Steel and Nitrile Seal
- COOPER B-LINE 201610-4XA Wall Mounted Panel Enclosure, 10 x 16 x 20 Inch Size, Hinged Cover, Aluminium
- DORIAN S10R-SCLCL-3 Boring Bar Left-Hand 0.797 In
- DURAN YOUTILITY 218862859 Bottle, 4 oz Labware Capacity, Type I Borosilicate Glass, Unlined
Explore More
- KEYSHAFT
- Cabinet Benches
- Tool Chests and Side Cabinets
- Mud and Paint Mixer Attachments
- Fuse Holders
- Antistatic Wrist Strap Kits
- AKRO-MILS 30098 Shelfmax Shelf Bins
- ANSELL 11-927 Hyflex Medium Duty Oil Repellent Cut Resistant Gloves
- JOHN GUEST Union Connectors, Acetal Gray
- APPROVED VENDOR Heat Activated Shrink Bag, PVC, Clear
- VISUAL WORKPLACE INC Floor Marking Tapes
- SIEMENS LGG Series Molded Case Circuit Breakers
- NIBCO 6618-3 Series Flush Spigot x Thread Reducing Bushers, Spg x FPT, Kynar Natural PVDF Schedule 80
- SIOUX CHIEF PowerPEX ASTM F1960 Tub/Shower Pressure Connectors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON F6S04HP Handle Mechanism, R-Frame, Frame J-K, Nema 1/3R/12, 4 Ft
€2,178.38 /unit






