EATON EN203HAXNSNNNNC Magnum Lv Power Cb Cassette, Arc Hood Installed, Door Frame/Gasket Kit Not Included
Get it by Friday, May 22
€10,070.05 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Cassette |
| Accessories | None |
| Cassette Family | Standard Or Double Frame |
| Cassette Frame | Narrow Frame |
| For Use With | All Cassettes |
| Frame | Standard |
| Height | 17.126" |
| Interrupt Rating | 0-100 kAIC |
| Length | 17.007" |
| Notes | Cassette Only |
| Number Of Poles | 3 |
| Rated Uninterrupted Current (iu) | 2000A |
| Special Features | Arc Hood Installed, Door Frame And Gasket Kit Not Included |
| Width | 18.031" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.25 |
| Ship height (cm) | 43.5 |
| Ship length (cm) | 43.2 |
| Ship width (cm) | 45.8 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | For Use With | Price | |
|---|---|---|---|
| LN163HADNNNNNWC | - | €10,071.39 | |
| LN163HADNSNNNNC | All Cassettes | €9,246.89 | |
| LN163HADNNNNNNC | All Cassettes | €7,785.96 | |
| LN403HADNNNNNNC | - | - | RFQ
|
| LN163HAXNSNNNNC | All Cassettes | €9,045.14 | |
| LN163HADNSNNNWC | - | €11,775.73 | |
| LN163HAXNNNNNNC | All Cassettes | - | RFQ
|
Explore Products
- HAYWARD 1SS6ZX009
- REGAL 017865AS74 Hand Tap, 1 3/4-8 Size, H6 Limit, 6 Flutes, Taper, 8 Pitch With Chrome
- VELVAC 580042-1 Gladhand And Plug Holder
- VERMONT GAGE 141265440 Plug Gage, Class X, NoGo, Steel, 0.6544 Inch Size
- TITAN FASTENERS DXA21016
- ROPER WHITNEY 172361014 Mechanical Shear
- PROCON 112B035F123B Rotary Vane Pump, Brass, 35 GPH, EPDM/Nitrile, Balanced-External Adjust
Explore More
- KEYSHAFT
- Drill Bushings
- Invertible Fork Manual Material Lifts
- Relay Accessories
- Nail Sets
- Stamping Tools
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Polyurethane, Palm Dipped, White
- MUELLER INDUSTRIES 125FCI-N Iron Body Simplex Basket Strainers
- GLOBE SCIENTIFIC Wash Bottles, Wide Mouth, LDPE, 1000 ml Capacity
- GLOBE SCIENTIFIC Flange Plug Caps, For 16mm Tubes
- GARLAND MFG Plastic Mallets
- PASS AND SEYMOUR Adorne Series 4 Way Paddle Switches
- TWECO Nozzles for Tweco MIG Guns
- SLOAN Sloan 114 Exposed Manual Water Closet Flushometers
- SOLBERG Chemical Vapor Adsorption Filters
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EN203HAXNSNNNNC Magnum Lv Power Cb Cassette, Arc Hood Installed, Door Frame/Gasket Kit Not Included
€10,070.05 /unit

