EATON EM22T3 Pushbutton, 25 mm, Metallic, Illuminated, Momentary, Green Actuator, Chrome Bezel
Get it by Friday, May 22
€38.75 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Pushbutton |
| Actuator Color | Green |
| Actuator Type | Extended Button |
| Bezel | Chrome |
| Height | 0.01" |
| Illumination | Illuminated |
| Lamp Module Type | No Light Unit |
| Length | 0.01" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 12, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 9 |
| Operating Mode | Momentary |
| Series | EM22 Series |
| Type | 25 mm Pushbutton |
| Width | 0.01" |
Shipping Info:
| Ship height (cm) | 0.03 |
| Ship length (cm) | 0.03 |
| Ship width (cm) | 0.03 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Ip Rating | Material | Height | Size | Color | Diameter | Nema Rating | Number Of Operators | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
EM22G2 | - | - | 1" | 22.5 mm | - | - | - | - | €454.40 | |
![]() |
EM22H9 | IP65 | - | 0.01" | 22.5 mm | - | - | - | - | €28.05 | |
![]() |
EM22H0 | IP65 | - | 0.01" | 22.5 mm | - | - | - | - | €23.07 | |
![]() |
EM22KF4 | - | Metal | 0.01" | - | - | - | Nema 3, Nema 3R, Nema 4, Nema 4X, Nema 12, Nema 13 | - | €296.64 | |
![]() |
EM22H3 | IP65 | - | 0.01" | 22.5 mm | - | - | - | - | €22.33 | |
![]() |
EM22H2 | IP65 | - | 1 1/2" | 22.5 mm | - | - | - | - | €20.19 | |
![]() |
EM22N9 | - | - | 0.01" | 22.5 mm | - | - | - | - | €63.59 |
Explore Products
- SMC VALVES ZPX63HN-B01-B10 Vacuum Pad
- PROCON 102L050F31XX Rotary Vane Pump, Brass, 50 GPH, EPDM/Nitrile, No Relief Valve
- LIFT-ALL EE2803TFX20 Sling Eye Eye 20ft L 8800lb W3in
- BROWNING 1298181 J50-3 O/S C/L Roller Chain Offset Link, 50 Chain Size
- JARKE P72CP Amco 72In Post, Stainless Steel, Silver, 1 Posts
- MAIN FILTER INC. MF0593451 0165R003BN4HC Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.99 Inch Height
- BOSCH GTA3800 Miter Saw Stand, 62 Inch Length, 32 1/2 Inch ch Ht, Miter Saws
- HONEYWELL VFF6PW1YCR/M
Explore More
- KEYSHAFT
- Porting Tools Counterbores
- British and IEC Fuses
- Cylinder Lift Trucks
- Welding Torch Handles
- Buna-N Rolls
- FERNCO No Hub Couplings
- RUD CHAIN VRBS Fix Weld On Blocks
- TEMPCO Surface Mount Thermostats
- HARVEL CLEAR PVC Male Adapters
- MAYHEW TOOLS Handguarded Cold Chisels
- APPLETON ELECTRIC Hazardous Lighting Fixture, 120V
- SALSBURY INDUSTRIES Bolt for Brass Mailbox
- EATON Motor Control Nuts
- ADAMS RITE Exit Device Trims
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EM22T3 Pushbutton, 25 mm, Metallic, Illuminated, Momentary, Green Actuator, Chrome Bezel
€38.75 /unit






