EATON EGR-5000-2B0HA1 Generator Relay, 8 Inputs, 9 Outputs, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, Digital Input
Get it by Wednesday, Apr 15
€26,117.06 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Relay |
| Analog Inputs | 2 |
| Analog Outputs | 2 |
| Application | Generator |
| Base Relay | EGR-5000 |
| Current Sensing Inputs | 2 |
| Digital Inputs | 8 |
| Digital Outputs | 9 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| I/o Options | URTD Interface Trip Coil Monitor IRIG-B |
| Length | 8.06" |
| Mounting | Projection |
| Number Of Input Channels | 8 |
| Number Of Outputs | 9 |
| Phase Current | 5A, 1A |
| Power Consumption | 40-250V AC/19-300V DC |
| Power Supply Range | 19-300V DC/40-250V AC |
| Product Height | 8.7" |
| Product Width | 9 18/25" |
| Sensing Inputs | Differential Protection Power Protection And Metering Voltage Protection And Metering Current Protection And Metering |
| Terminals | Removable |
| Type | Generator Relay |
| Voltage Sensing Inputs | 1 |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, One (1) Year From The Date Of Installation Of The Product Or Eighteen (18) Months From The Date Of Shipment Of The Product, Whichever Occurs First. |
| Zone Selective Interlocking | 1 |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.17 |
| Ship height (cm) | 22.1 |
| Ship length (cm) | 20.47 |
| Ship width (cm) | 24.69 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Mounting | Number Of Input Channels | Power Consumption | Application | Type | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EGR-5000-2A0BA0 | Semi-Flush | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | - | RFQ
|
| EGR-5000-2A0BA1 | Projection | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | €21,096.61 | |
| EGR-5000-2A0BB0 | Semi-Flush | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | - | RFQ
|
| EGR-5000-2A0BB1 | Projection | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | €22,882.89 | |
| EGR-5000-2A0CB0 | Semi-Flush | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | €23,139.99 | |
| EGR-5000-2A0FA0 | Semi-Flush | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | €21,651.43 | |
| EGR-5000-2A0EB0 | Semi-Flush | 16 | 40-250V AC/19-300V DC | Generator | Generator Relay | €23,897.78 |
Explore Products
- GROVE GEAR EL8260542.18 EL-HM826-25-H_-180-18 Worm Reducer, 25:1 Ratio, 1.125 Inch I.D, 1.125 Inch O.D, Aluminum
- GEARENCH HC06-45-7500
- SPEARS VALVES G0304-005 Gauge Guard, PTFE, 1/2 Size, PVC, 0-30 PSI Gauge
- HUB CITY 0250-56818 Helical Hypoid Reducer, 2.97 HP, 0.626 Inch I.D, 1 Inch O.D, Stainless Steel
- MERIT BRASS 617B-16 Plug, Square Head, Nominal Size 1 Inch
- ARLINGTON INDUSTRIES GL125 Grounding Locknut, 2.02 x 2.02 Inch Size, Zinc
- JET TOOLS JT9-894349 Milling Machine, 3-Axis Acu-Rite Knee DRO and X Y Z-Axis, Powerfeed
- ADVANCE TABCO TA-37 Enclosed Base Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Electronic Ballasts
- Split End Blanks
- Spring Hinges
- Single Grit Sharpening Stones
- Radiation Detectors
- OIL SAFE Advanced Bulk Fluid Transfer Systems
- KRYTOX 283AD Series Aerospace Rust Inhibited Grade Fluorinated Grease
- ANVIL 260HD Series Adjustable Clevis Hangers With Electro-Galvanized Fasteners
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Wide Mouth
- LIFT-ALL Wire Rope Sling, Two Leg Bridle, 13600 lb. @ 60 Degrees
- HOFFMAN VA Series Type 4X Quiet Vortex Coolers
- GROVE GEAR NH Series, BMQ-D Style, 826 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- PBC LINEAR Double Plain Linear Bearings, Round Flanged Center Mount, ISO Metric
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON EGR-5000-2B0HA1 Generator Relay, 8 Inputs, 9 Outputs, 40 to 250 VAC, 19 to 300 VDC Supply, Digital Input
€26,117.06 /unit
