EATON ECX09K1BAA-P Non-Reversing Electronic Motor Starter, 240V, NEMA 1, 50 A, 24-40 A, 3 phase
Get it by Monday, Apr 13
€1,605.68 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Amps Rating | 50A |
| Coil Voltage | 240V |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Overload Range | 24-40A |
| Phase | 3 |
| Product Name | Eaton XT IEC electronic motor starter |
| Type | Non-combination, Non-reversing Starter |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 22" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.47 |
| Ship height (cm) | 32 |
| Ship length (cm) | 14.73 |
| Ship width (cm) | 55.88 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Amps Rating | Phase | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| ECX09B1BAA-F | 7A | 3 | - | €710.33 | |
| ECX09B1BAA-H | 7A | 3 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-G | 7A | 3 | 10 23/25" | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-I | 7A | 3 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-J | 7A | 3 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-JS29 | 7A | 1 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BHA-I | 7A | - | - | €883.44 |
Explore Products
- KEO MT6032-6X3/16X1 1/4-42T 105-08770 Cutting Tool, High Speed Steel, 6 Inch Dia., 3/16 Inch Thick
- WINTERS INSTRUMENTS D81SIR1SSPSF2N Isolation Ring, Threaded Sensor, 1 Inch, Ss Centre, Ptfe, Ss Plates, Filled, Ss Winconnect
- GUARDAIR LZR6007KIT Air Gun, Kit Chrome, 120 Psi, 185 Scfm
- GRAINGER CA2004 4/PKG Stacker Connector, Gray
- HUB CITY 0220-07627 Right Angle Worm Gear Speed Reducers, 143-5TC Input Flange, Hollow Bore Output
- OSG 8593075 Jobber Length Drill Bit, 7.50 mm Size, 120 Deg., 113 mm Lg, Powdered Metal, V
- OSG 1400129701 Thread Forming Tap, 1/4 Inch - 28 Thread Size, 11/16 Inch Thread Lg, Black Oxide, H8, Plug
- STEARNS BRAKES 105601100005 Brake-Odd 240/480V 60Hz
Explore More
- KEYSHAFT
- Earthquake Safety Devices
- Fuel Oil and Gas Solenoid Valves
- Close-Coupled Pump Motors
- Compressor Air Filter
- Gearbelt Idlers
- HONEYWELL CoreShield Microfoam Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- VIEGA PROPRESS Union Zero Lead Bronze Press x FNPT
- DWYER INSTRUMENTS 1211 Series Slack Tube Manometers
- MUELLER INDUSTRIES 581CS-N Y Strainers
- MJ MAY Roll Stock, 25 Feet X 12 Inch
- WESTWARD Carbon Steel Stick Welding Electrodes
- GLOBE SCIENTIFIC Screwcaps without O-Ring, for Microcentrifuge Tubes
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ECX09K1BAA-P Non-Reversing Electronic Motor Starter, 240V, NEMA 1, 50 A, 24-40 A, 3 phase
€1,605.68 /unit

