EATON ECX09D1BAA-KS29 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 240V, NEMA 1, 12 A, 9-12 A, 1 phase
Get it by Tuesday, Apr 14
€746.14 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Amps Rating | 12A |
| Coil Voltage | 240V |
| Height | 5.98" |
| Length | 10.01" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 1 |
| Notes | Convert Contactor Or Starter From Three-Phase To Single-Phase-Install Jumper |
| Overload Range | 9-12A |
| Overload Relay | XTOB: 9-12 FLA |
| Phase | 1 |
| Product Name | Eaton XT IEC electronic motor starter |
| Special Features | Convert Contactor Or Starter From Three-Phase To Single-Phase Install Jumper |
| Type | Non-combination Non-reversing Starter |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 6" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.34 |
| Ship height (cm) | 15.19 |
| Ship length (cm) | 25.43 |
| Ship width (cm) | 15.24 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Amps Rating | Phase | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| ECX09B1BAA-F | 7A | 3 | - | €710.33 | |
| ECX09B1BAA-H | 7A | 3 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-G | 7A | 3 | 10 23/25" | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-I | 7A | 3 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-J | 7A | 3 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BAA-JS29 | 7A | 1 | - | €704.35 | |
| ECX09B1BHA-I | 7A | - | - | €883.44 |
Explore Products
- CLE-LINE C18421HT
- NIBCO K446150 4861-LH Elbow, 90 Deg, Hub x Hub, 4 x 4 x 2 Inch Size, PVC, White
- ADAM EQUIPMENT LBB 15001E 1010015071
- STARRETT 99186-10-05 11593 Band Saw Blade, 1/2 Inch Blade Width, 10 Feet 5 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- FULHAM VR44-MU-495-830-2400A
- MARTIN SPROCKET 80BS33 1 1/2 Roller Chain Sprocket, Bore To Size, 1.5 Inch Bore, 11.072 Inch Outside Dia. Steel
- APPROVED VENDOR WWG360750125012 Key Stock, Oversized, Low Carbon Steel, 3/4 Inx1 1/4 In Size, 12 In Lg., Zn Plated
Explore More
- KEYSHAFT
- Intake Filters and Silencers
- Electronic and Laser Leveling Kits
- Pipe Locators
- Electric Pallet Jacks
- Plastic Rolls
- MAYHEW TOOLS Nail Pullers
- OIL SAFE Rectangular Paper Content Labels
- IRONCLAD Vibration Impact Gloves
- NORTH BY HONEYWELL RU6500 Series Silicone Full Facepiece Respirators with 5 Point Harnesses
- FACOM 116 Sliding Jaw Hook And Pin Wrenches
- ANVIL Ceiling Plates
- VESTIL A Series Aluminium Hand Truck Dock Plates
- STEINER INDUSTRIES 0264 IronFlex TIG Welding Gloves
- MERIT BRASS K687 Pipe Unions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ECX09D1BAA-KS29 Non-Reversing Electronic Motor Starter, 240V, NEMA 1, 12 A, 9-12 A, 1 phase
€746.14 /unit
