FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Magnetic Motor Starter |
| Action | Nonreversing |
| Amps Rating | 9A |
| Depth | 10.1" |
| Enclosure Material | Steel |
| Height | 8 1/2" |
| Horsepower @ Single Phase - 120v Ac | 1/2 hp |
| Horsepower @ Three Phase | 3 hp |
| Horsepower @ Three Phase - 208v Ac | 1 hp |
| Hp @ 1 Phase - 120v | 1/4 hp |
| Hp @ 1 Phase - 240v | 1/3 hp |
| Hp @ 3 Phase - 208v | 1 hp |
| Hp @ 3 Phase - 240v | 1 hp |
| Hp @ 3 Phase - 480v | 3 hp |
| Hp @ 3 Phase - 575v | 3 hp |
| Hp @ Single Phase - 240v Ac | 1 1/2 hp |
| Includes Auxiliary Contacts | Yes |
| Length | 14" |
| Max. Overload Relay Amps Setting | 5A |
| Mounting Style | Surface |
| Nema Size | Not Applicable |
| Number Of Auxillary Contacts | 2 |
| Overall Depth | 14" |
| Overall Height | 8 1/2" |
| Overall Width | 9" |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Thermal Unit Code | Not Applicable |
| Width | 14.9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.43 |
| Ship height (cm) | 21.59 |
| Ship length (cm) | 35.56 |
| Ship width (cm) | 22.86 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Nema Size | Height | Coil Voltage | Hp @ 3 Phase - 208v | Hp @ 3 Phase - 240v | Hp @ 3 Phase - 480v | Depth | Hp @ 3 Phase - 575v | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
ECN0531AAA-R63/E | 3 | 25.99" | 110/120V AC | 25 hp | 30 hp | 50 hp | 8.03" | 50 hp | €2,950.65 | |
![]() |
ECN0541AAA-R63/F | - | 25.99" | - | 40 hp | 50 hp | 100 hp | 8.03" | 100 hp | €7,148.53 | |
![]() |
ECN0551AAA-R63/G | 5 | 13.31" | 110/120V AC | 75 hp | 100 hp | 200 hp | 6.7" | 200 hp | €18,338.19 | |
![]() |
ECN05A1AAA-R63/C | 00 | 12 3/5" | 110/120V AC | 1 1/2 hp | 1 1/2 hp | 2 hp | 5 21/25" | 3 hp | €833.77 | |
![]() |
ECN05A1AAA-R63/A | - | 12 3/5" | - | 1 1/2 hp | 1 1/2 hp | 2 hp | 5 21/25" | 3 hp | €1,095.17 | |
![]() |
ECN05A1AAA-R63/B | 00 | 12 3/5" | 110/120V AC | 1 1/2 hp | 1 1/2 hp | 2 hp | 5 21/25" | 3 hp | €885.05 | |
![]() |
ECN05A1BAA-R63/B | 00 | 12 3/5" | 220/240V AC | 1 1/2 hp | 1 1/2 hp | 2 hp | 5 21/25" | 3 hp | €885.05 |
Explore Products
- PASS AND SEYMOUR 28W48 Locking Plug, 250V, Yellow
- SIOUX CHIEF 997-010202020200
- RIDGID 48245 Dies, Universal, 5/8 Nc Hs
- CHICAGO-LATROBE 43681 Jobber Length Drill Bit, #11 Size, 2 5/16 Inch Flute Length, 3/16 Inch Shank Dia.
- BALDOR / DODGE 907103 TA7315/9415BS 40:1 Speed Reducer Backstop
- VERMONT GAGE 112106860 Pin Gage, Class ZZ, Go, Steel, 6.86 mm Size
- MONOPRICE 24199 Extension Cord, Nema 5-15P To Nema 5-15R, 14Awg, 15A/1875W, 3-Prong
- BALDOR / DODGE 15AZ20LR56WP TIGEAR-2 E-Z KLEEN Reducer-White
Explore More
- KEYSHAFT
- Transport Drums
- Pipe Freezing and Pipe Thawing Units
- Trailer Jack Accessories
- Belts
- PVC Heater/Benders
- ANSELL 80-813 Activarmr Flame Resistant Gloves
- ANSELL 11-423 Hyflex Heat Resistant Industrial Gloves
- TEMPCO CRR Series E-Mitters
- ANVIL C210 Series Loop Clutches
- LITTLE GIANT Bar and Pipe Truck
- RIDGID Heel Jaw With Pin
- SPEARS VALVES PVC Magnetic Drain Plugs
- TURNSTILE Electric Gates
- MCR SAFETY Cut Resistant Sleeves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ECX09C1EAA-R63/B IEC Magnetic Motor Starter, Non-Reversing, 3 Poles, Electronic Protection, 9 A, 208 VAC
€905.20 /unit





