EATON ECX09B5ASA-F Non-Reversing Electronic Motor Starter, 120V, 7 A, 1-1.6 FL A, NEMA 4X, ON/OFF Sel. switch
Get it by Tuesday, Apr 14
€610.83 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Motor Starter |
| Actuator Type | ON/OFF selector switch |
| Amps Rating | 7A |
| Coil Voltage | 120V |
| Full Load Amps Range | 1-6A |
| Length | 6.7" |
| Notes | Non-Combination Ampere Rating. See Tab 1 For Enclosure Type/IP Rating Cross-Reference. No Disconnect. |
| Operation | Non-Reversing |
| Type | Non-combination |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 4.5 |
| Ship height (cm) | 33.81 |
| Ship length (cm) | 17.02 |
| Ship width (cm) | 24.99 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Amps Rating | Phase | Height | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| ECX09B1AAA-H | 7A | 3 | 6" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-E | 7A | 3 | 6" | €638.69 | |
| ECX09B1AAA-I | 7A | 3 | 10 23/25" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-B | 7A | 3 | 6" | €598.89 | |
| ECX09B1AAA-F | 7A | 3 | 6" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-G | 7A | 3 | 6" | €704.35 | |
| ECX09B1AAA-K | 7A | 3 | 6" | €598.89 |
Explore Products
- EATON 29-761 Component Locking Ring, For Use With Military Purpose Switches
- KRUEGER H-1.5-119 Therma Level Gauge, 1.5 Inch NPT Opening, 119 Inch Depth, Galvanized Steel
- AIGNEP 5010-3/8 Elbow, 3/8 Female x 3/8 Female-BSPP
- LINN GEAR 4fs54 Spur Gear, 13.5 Inch Pitch Diameter, 1 Inch Stock Bore
- WRIGHT TOOL 33112 Standard Socket, 3/8 Inch Drive, 12 Point, 3/8 Inch Size, Black Industrial Finish
- SIEMENS HF364SS Safety Switch, Fusible, 200 A, Three Phase, 600V AC, 316 Stainless Steel, Indoor/Outdoor
- POWERMATIC PM9-708816 Knife Set
- AMERICRAFT MANUFACTURING CAF-L942-2-3-TEFC Exhaust Fan, Filtered, Direct Drive, Size 42 Inch, 3 Phase, 2 HP
Explore More
- KEYSHAFT
- Keyway Broach Shims
- Engine Lathes
- Retaining Spacers
- Scroll Saw Blades
- Ball Valve Connection Adapters
- CONDOR Leather Gloves, Full Finger, Standard, Double Palm, Cowhide
- KRYTOX GPL 407 Ultrahigh Temperature Grease
- HOWARD LEIGHT Plug N Play Prefilled earplug canisters
- ANVIL AS200KO Series Channels With Knock Out
- TSI ALNOR Air Flow Capture Hoods
- CHICAGO PNEUMATIC Air Hammer Chisels
- STANDARD ABRASIVES Spiral Bands
- CALBRITE Strut Clamps, Stainless Steel
- BETA TOOLS 1292INOX Series Cross Head Phillips Screwdrivers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ECX09B5ASA-F Non-Reversing Electronic Motor Starter, 120V, 7 A, 1-1.6 FL A, NEMA 4X, ON/OFF Sel. switch
€610.83 /unit

