EATON ECS98Z2EAK Soft Starter, Combo Reduced Voltage, 400A Breaker Rating, 242A, 200V
Get it by Friday, Apr 10
€29,907.19 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Combination Soft Starter |
| Amps Rating | 242A |
| Circuit Breaker Rating | 400A |
| Coil Voltage | 120V |
| Enclosure Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Height | 10 17/25" |
| Length | 61 3/4" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Product Name | Eaton S611 soft starter |
| Type | Combination Reduced Voltage |
| Voltage Rating | 200V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 28" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 81 |
| Ship height (cm) | 27.13 |
| Ship length (cm) | 156.85 |
| Ship width (cm) | 71.12 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Height | Type | Control Transformer Voltage | Coil Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ECS9711BAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,108.33 | |
| ECS9711BAN-C1C47 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €53,951.16 | |
| ECS9711CAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,108.33 | |
| ECS9711CAN-C1C47 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €53,951.16 | |
| ECS9711EAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,108.33 | |
| ECS9712CAN-C1C47 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €54,356.66 | |
| ECS9712BAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,513.83 |
Explore Products
- BUSSMANN 170M6832 Specialty Fuse, High Speed, 1.6kA, Square Body Blade Fuse
- OSG 1242208 Spiral Point Tap, 7/16 Inch - 20 Thread Size, 7/8 Inch Thread Lg, TiCN, H5 / 6H, Plug
- EATON V48M22T1216 General Purpose Ventilated Transformer, Fungus Proof, 112.5 Kva, 3-Phase, Pv 480V Delta
- DIXON 0999 9/16 Inch 304SS Stepless Ear Clamp
- WALTER TOOLS DC150-03-07.600A0-WJ30RE 6618118 Coolant Fed Drill DC1500307.600A0WJ30RE
- DAYTON 1DHP3 Gearbelt L 68 Teeth Length 25.5 In
- NORLAKE 100509 NOR-LAKE SCIENTIFIC 100509
Explore More
- KEYSHAFT
- Milling and Drilling Machines
- Hardness Testers
- Flashlight Holsters and Cases
- Protector Cases
- ForkLift And Attachment Accessories
- LOC-LINE Male NPT Valves
- QEP Tile Cutters
- TEMPCO CRT Series E-Mitters
- TYGON E-3603 Tubings, Metric Size
- KEO T-Slot Milling Cutters
- ROCKWOOD Door Stop
- KISSLER & CO Angle Supply Stops
- APPROVED VENDOR Roll Uhmw 0.080 Inch
- ADVANCE TABCO Ice Chest And Bottle Storage Rack Combo Unit
- MALIN CO. Aluminium Baling Wire
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ECS98Z2EAK Soft Starter, Combo Reduced Voltage, 400A Breaker Rating, 242A, 200V
€29,907.19 /unit

