EATON ECS9813CAK-C1C47P7S3 Combo Soft Starter, Painted Steel, 460V, 400A Circuit Breaker Rating
Get it by Wednesday, Apr 15
€53,556.90 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Combination Soft Starter |
| Amps Rating | 302A |
| Circuit Breaker Rating | 400A |
| Enclosure Material | Steel |
| Height | 19 1/4" |
| Length | 74 3/4" |
| Modification | Hand Off Auto Selector Switch, Start/Stop PB, Hoa, Pump Control, Door Mounted Keypad |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4 |
| Product Name | Eaton S611 soft starter |
| Series | S611 |
| Type | Circuit Breaker |
| Voltage Rating | 460V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 37" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 211.95 |
| Ship height (cm) | 48.9 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Height | Type | Control Transformer Voltage | Coil Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ECS9711BAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,108.33 | |
| ECS9711BAN-C1C47 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €53,951.16 | |
| ECS9711CAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,108.33 | |
| ECS9711CAN-C1C47 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €53,951.16 | |
| ECS9711EAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,108.33 | |
| ECS9712CAN-C1C47 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €54,356.66 | |
| ECS9712BAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,513.83 |
Explore Products
- GRAINGER ZUSAHSN90342 O-Ring, 342, 3 5/8 Inch Inside Dia, 4 Inch Outside Dia, 90 Shore A, Black
- GRAINGER ZUSA-PF-10552 Round Cap, Brass, 1 Inch Pipe, Female Bspt, Class 125, 15/16 Inch Length
- REGAL 093004PS Pipe Thread Gage, 1/16-27 NPTF, L-3 1 Step Plug, Bright
- GRAINGER 702-000200 Round Blank, 3/32 Inch Dia., 1/2 Inch Length, Ground Finish
- APPLETON ELECTRIC MLLEDW22P5BU2 Led Light Fixture, 2000 Lumens, 3/4 Inch Hub Size, Wall Mount
- KUNKLE 0001-D01-PC0060 Safety Relief Valve, 3/4 Inch Inlet Size, Non Code Steam, 60 PSI, Stainless Steel
- SPEARS VALVES 3728B-120X12 Bolted Compression Coupling, Sbr x Schedule 40, 12 Size, PVC, Zinc Hardware
- REGAL 027277AS25 Extension Hand Tap, M12 x 1.75 Size, 6 Inch Length, D6 Limit, 4 Flutes, Bottom, Tin
Explore More
- KEYSHAFT
- Mechanics Gloves
- Bar Accessories
- Platform Lifts
- Exhaust Port Flow Controls
- Stamping Tools
- OIL SAFE Drum Workstation QC Upgrade Kits
- ML KISHIGO Contrasting Mesh Breakaway Vests, Orange
- CONDOR Rain Poncho Reuseable Rainwear
- CASH VALVE Vacuum Valves, Type D-51
- MUELLER INDUSTRIES 794M Duplex Basket Strainers
- WESTWARD Round Point Shovel
- VESTIL FDR Series Round All-Fiber Drums
- KEN-TOOL Bead Holding Devices
- KIMBLE CHASE KIMAX Solution Bottles, Color-Coded PTFE Flathead Stopper
- MORSE CUTTING TOOLS 2090 Series Spiral Point SHEARTAPS
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ECS9813CAK-C1C47P7S3 Combo Soft Starter, Painted Steel, 460V, 400A Circuit Breaker Rating
€53,556.90 /unit
