EATON ECS97Y2EAL-C1C47 Combo Soft Starter, Disconnect Switch, 600A Circuit Breaker Rating, 200V
Get it by Tuesday, Apr 14
€42,112.88 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Combination Soft Starter |
| Amps Rating | 180A |
| Circuit Breaker Rating | 600A |
| Disconnect Fuse Clip Amps Ratings | 400A |
| Disconnect Fuse Clip Type | Type R |
| Disconnect Fuse Clip Voltage Ratings | 600V |
| Height | 19 1/4" |
| Length | 74 3/4" |
| Modification | Pump Control, Door Mounted Keypad |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Product Name | Eaton S611 soft starter |
| Series | S611 |
| Type | Disconnect Switch |
| Voltage Rating | 200V |
| Warranty | Eaton Selling Policy 25-000, one (1) year from the date of installation of the Product or eighteen (18) months from the date of shipment of the Product, whichever occurs first. |
| Width | 37" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 188.1 |
| Ship height (cm) | 48.9 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 93.98 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Height | Type | Control Transformer Voltage | Coil Voltage | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ECS9711BAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,108.33 | |
| ECS9711BAN-C1C47 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €53,951.16 | |
| ECS9711CAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,108.33 | |
| ECS9711CAN-C1C47 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €53,951.16 | |
| ECS9711EAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,108.33 | |
| ECS9712CAN-C1C47 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €54,356.66 | |
| ECS9712BAN-C1C47P7S3 | 19 1/4" | Disconnect Switch | - | - | €56,513.83 |
Explore Products
- WESTWARD 53YR25 Socket, 1/4 Inch Drive Size, 11/32 Inch Size, 6-Point, Deep, Chrome
- EATON D26MR804T Convertible MultiP Ac Control Relay, 10A, 8No Contact, 24 VAC V Coil
- FIBRE-METAL BY HONEYWELL P2HNQRW03A000 Hard Hat Front Brim G Ratchet Orange
- SPEC WWG0612031096S Disc Spring, Split Wave Springs, Stainless Steel, 0.03 Inch Thick, Plain
- GEORG FISCHER 153798017 Flange 10 Inch Polyethylene
- PBC LINEAR SDSZ32C
- BUSSMANN 1A1119-05
- GRAINGER BULK-RS-BHS70-154 Buna-N Strip, 2 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 70A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Explore More
- KEYSHAFT
- Divider Boxes
- Liquid Level Switches and Controllers
- Insoles
- Soldering Kits
- Duct Insulation
- VIEGA PROPRESS Bronze/Brass Straight Ball Valve, Press x Press
- CONDOR Heat Resistant Gloves, Cotton
- NORTH BY HONEYWELL NorthFlex Cold Grip General Purpose Gloves
- CONDOR Leather Drivers Glove, Goatskin, Standard, Full Leather Coverage
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle, Single-End Carbide
- NORTON ABRASIVES 7 Inch Flap Disc, Type 29, Ceramic
- COOPER B-LINE Universal Drop Outs
- SLOAN Shower Heads
- GRAINGER Door Closers
- DAKE CORPORATION Compound Leverage Arbor Presses
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON ECS97Y2EAL-C1C47 Combo Soft Starter, Disconnect Switch, 600A Circuit Breaker Rating, 200V
€42,112.88 /unit
