EATON E65-SMPP050-HD Cylindrical Photoelectric Sensor, 10 to 30 VDC/PNP, 2m Cable, Diffuse, Dark On, Cycoloy
Item: BJ3EELModel: E65-SMPP050-HDCross Ref: 2XDL8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration NPN And PNP Open Collector
Contact Rating 100 MA at 30V DC
Cord Length 79.2 ft.
Dc Supply Voltage Rating 10-30V DC
Display Qty 1
Electrical Connection Bare Wire
Electrical Installation Type Prewired Cable
Emitted Sensor Light Red Light
Enclosure Lens Material Polycarbonate
Enclosure Material Cycoloy
Features Overload Protection, Reverse Polarity Protection, Short Circuit Protection
Height 1.29"
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 10-30V DC
Ip Rating IP68, IP69K
Led Indicator Power On, Green Output Status, Red Marginal Gain, Orange
Length 2.17"
Load Current - Maximum 100 mA
Max. Operating Temp. 131°F
Maximum Dc Current 100 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
Operating Mode Background Suppression
Operating Temperature - Min -13°F
Output Circuit NPN, PNP
Output Circuit Type NPN And PNP
Overall Depth 55 mm
Overall Diameter 18 mm
Overall Height 33 mm
Overall Width 37 mm
Product Name Eaton E65 SM Compact Photoelectric Sensor
Product Type Photoelectric Sensor
Response Time 1 ms
Sensing Distance - Maximum 50 mm
Sensing Distance - Minimum 10 mm
Sensing Method Diffuse
Sensor Body Style Rectangular
Sensor Cable Length 2m
Sensor Diameter 18 mm
Sensor Face Orientation Right Angle
Sensor Switching Mode Dark On
Sensor Type Back Ground Suppression
Series E65 SM Series
Supply Voltage 10-30V DC
Supply Voltage Type Dc Only
Switch Type Photoelectric
Switching Frequency 500 Hz
Width 1.47"