EATON E65-SMPP050-GL Photoelectric Sensor, Back Ground Suppression, 6.6 Feet, 200 mA At 18-264 VAC/18-50 VDC
Item: BJ3EERModel: E65-SMPP050-GLCross Ref: 2XDL6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Photoelectric Sensor
Ac Supply Voltage Rating 18-264V AC
Body Material Resin
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration NPN And PNP Open Collector
Contact Rating 100 MA at 30V DC
Cord Length 79.2 ft.
Dc Supply Voltage Rating 10-30V DC
Display Qty 1
Electrical Connection Bare Wire
Electrical Installation Type Prewired Cable
Emitted Sensor Light Red Light
Enclosure Lens Material Polycarbonate
Enclosure Material Cycoloy
Features Auto Reset Short Circuit
Height 1.29"
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 10-30V DC
Ip Rating IP68, IP69K
Led Indicator Power On, Green Marginal Gain, Orange Output Status, Red
Length 2.17"
Load Current - Maximum 100 mA
Max. Operating Temp. 131°F
Maximum Dc Current 100 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 1, NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
Operating Mode Background Suppression
Operating Temperature - Min -13°F
Output Circuit NPN, PNP
Output Circuit Type NPN And PNP
Overall Depth 55 mm
Overall Diameter 18 mm
Overall Height 33 mm
Overall Width 37 mm
Product Name Eaton E65 SM Compact Photoelectric Sensor
Product Type Photoelectric Sensor
Protection Type Auto Reset Short Circuit
Response Time 16 ms
Sensing Distance - Maximum 50 mm
Sensing Distance - Minimum 10 mm
Sensing Method Diffuse
Sensor Body Style Cylindrical
Sensor Cable Length 2m
Sensor Diameter 18 mm