EATON E57PS-18SPC5-C2 E57Ps Prox, 18Mm, Dc, Sh, Pnp, Nc, St, Sn=5Mm | BJ3DDL 40HY02
EATON E57PS-18SPC5-C2 Cylindrical Proximity Sensor, 10 to 48 VDC, 1200 Hz Proximity Sensor, 3 Wire PNP, 2m Cable
Item: BJ3DDLModel: E57PS-18SPC5-C2Cross Ref: 40HY02
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Length 6 1/4"
Load Current - Maximum 300 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
Nominal Sensor Diameter M18 Threaded
Operating Temperature - Minimum -40°F
Output Circuit PNP
Output Circuit Contact Form NC
Output Circuit Type PNP
Overall Height 45 mm
Product Height 2"
Product Name Eaton E57 Inductive Proximity Sensor
Product Width 5 1/4"
Sensing Distance - Maximum 5 mm
Sensing Face Shielding Shielded
Sensor Cable Length 2m
Sensor Diameter 18 mm