EATON E57PS-12UNC4-C2 E57Ps Prox, 12Mm, Dc, Unsh, Npn, Nc, St, Sn=4Mm | BJ3DCQ 40HY25
EATON E57PS-12UNC4-C2 Cylindrical Proximity Sensor, 10 to 48 VDC, 2000 Hz Proximity Sensor, 3 Wire PNP, Metal
Item: BJ3DCQModel: E57PS-12UNC4-C2Cross Ref: 40HY25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Length 6 1/4"
Load Current - Maximum 300 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
Nominal Sensor Diameter M12 Threaded
Operating Temperature - Minimum -40°F
Output Circuit NPN
Output Circuit Contact Form NC
Output Circuit Type NPN
Overall Height 42 mm
Product Height 2"
Product Name Eaton E57 Inductive Proximity Sensor
Product Width 5 1/4"
Sensing Distance - Maximum 4 mm
Sensing Face Shielding Unshielded
Sensor Cable Length 2m
Sensor Diameter 12 mm