EATON E57-30LE22-CD Cylindrical Proximity Sensor, 6 to 48 VDC, 300 Hz Proximity Sensor, 3 Wire NPN, Metal
Item: BJ3CDHModel: E57-30LE22-CDCross Ref: 2XCV6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Proximity Sensor
Ac Supply Voltage Rating Not Rated
Accuracy Less Than 1% Sensing Range
Actuator Function Semi Shielded NPN
Body Material Stainless Steel
Body Stainless Steel Grade Grade 303
Connection M12
Contact Configuration NPN Open Collector, NO
Contact Rating 500 mA at 6-30V DC
Dc Supply Voltage Rating 6-48V DC
Display Qty 1
Electrical Connection M12
Electrical Installation Type Direct Connector
Enclosure Material Stainless Steel
Features 360 Degree Led Indicator, Auto Reset Short Circuit
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 6-48V DC
Ip Rating IP67, IP69K
Led Indicator 360 AA Viewable LED
Length 2.78"
Load Current - Maximum 500 mA
Max. Operating Temp. 158°F
Maximum Dc Current 500 mA
Min. Operating Temp. -13°F
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
Nominal Sensor Diameter M30 Threaded
Number Of Pins 4
Number Of Wires 3
Output Circuit NPN
Output Circuit Contact Form No
Output Circuit Type NPN
Overall Height 71 mm
Product Height 1.18"
Product Name Eaton E57 Inductive Proximity Sensor
Product Width 1.18"
Protection Type Auto Reset
Sensing Distance - Maximum 22 mm
Sensing Face Shielding Semi Shielded
Sensing Method Inductive
Sensor Body Style Cylindrical
Sensor Diameter 30 mm