EATON E57-18LE20-C1D Cylindrical Proximity Sensor, 6 to 48 VDC, 500 Hz Proximity Sensor, 3 Wire NPN, Metal
Item: BJ3BZFModel: E57-18LE20-C1DCross Ref: 2XCU2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Proximity Sensor
Ac Supply Voltage Rating Not Rated
Accuracy Less Than 3% Of Sensing Distance
Actuator Function Non Embeddable
Body Material Stainless Steel
Body Stainless Steel Grade Grade 303
Connection 4-pin M12 Connector
Contact Configuration NPN, NC
Contact Rating 500 mA at 6-30V DC, 300 mA at 32-48V DC
Dc Supply Voltage Rating 6-48V DC
Display Qty 1
Electrical Connection M12
Electrical Installation Type Direct Connector
End Bell Material Polycarbonate
Features Auto Reset Short Circuit
Front Cap Material Polyphenylene Sulfide
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 6-48V DC
Ip Rating IP67, IP69K
Led Indicator Green Power Up Turns Red When Output Energized
Length 0.71"
Load Current - Maximum 500 mA
Max. Operating Temp. 158°F
Maximum Dc Current 500 mA
Nominal Sensor Diameter M18 Threaded
Number Of Pins 4
Number Of Wires 3
Output Circuit NPN
Output Circuit Contact Form NC
Output Circuit Type NPN
Overall Height 69 mm
Product Height 2 18/25"
Product Name Eaton E57 Inductive Proximity Sensor
Product Width 0.71"
Protection Type Auto Reset Short Circuit
Sensing Distance - Maximum 20 mm
Sensor Body Style Cylindrical
Sensor Diameter 18 mm