EATON E57-18LE20-C Cylindrical Proximity Sensor, 6 to 48 VDC, 500 Hz Proximity Sensor, 3 Wire NPN, 2m Cable
Item: BJ3BZKModel: E57-18LE20-CCross Ref: 2XCT9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Proximity Sensor
Ac Supply Voltage Rating Not Rated
Accuracy Less Than 3% Of Sensing Distance
Actuator Function Non Embeddable
Body Material Stainless Steel
Body Stainless Steel Grade Grade 303
Cable Length 79.2 ft.
Cable Material PVC
Contact Configuration NPN, NO
Contact Rating 500 mA at 6-30V DC, 300 mA at 32-48V DC
Dc Supply Voltage Rating 6-48V DC
Display Qty 1
Electrical Connection Bare Wire
Electrical Installation Type Prewired Cable
End Bell Material Polycarbonate
Features Auto Reset Short Circuit
Front Cap Material Polyphenylene Sulfide
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 6-48V DC
Ip Rating IP67, IP69K
Led Indicator Green Power Up Turns Red When Output Energized
Length 0.71"
Load Current - Maximum 500 mA
Max. Operating Temp. 158°F
Maximum Dc Current 500 mA
Nominal Sensor Diameter M18 Threaded
Number Of Wires 3
Output Circuit NPN
Output Circuit Contact Form No
Output Circuit Type NPN
Overall Height 66 mm
Product Height 2 3/5"
Product Name Eaton E57 Inductive Proximity Sensor
Product Width 0.71"
Protection Type Auto Reset Short Circuit
Sensing Distance - Maximum 20 mm
Sensor Body Style Cylindrical
Sensor Cable Length 2m
Sensor Diameter 18 mm