EATON E57-18LE20-A1 Cylindrical Proximity Sensor, 20 to 132 VAC, 20 Hz Proximity Sensor, 2 Wire, 2m Cable
Item: BJ3BYHModel: E57-18LE20-A1Cross Ref: 2XCT2
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Proximity Sensor
Ac Supply Voltage Rating 20-132V AC
Accuracy Less Than 3% Of Sensing Distance
Actuator Function Non Embeddable
Body Material Stainless Steel
Body Stainless Steel Grade Grade 303
Cable Length 79.2 ft.
Cable Material PVC
Contact Configuration 2-wire AC, NC
Contact Rating 300 mA at 132V AC
Dc Supply Voltage Rating Not Rated
Display Qty 1
Electrical Connection Bare Wire
Electrical Installation Type Prewired Cable
End Bell Material Polycarbonate
Features Green/Red Indicator
Front Cap Material Polyphenylene Sulfide
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 20-132V AC
Ip Rating IP67, IP69K
Led Indicator Green Power Up Turns Red When Output Energized
Length 0.71"
Load Current - Maximum 250 mA
Max. Ac Current 300 mA
Nominal Sensor Diameter M18 Threaded
Number Of Wires 2
Output Circuit 2 Wire AC
Output Circuit Contact Form NC
Output Circuit Type AC-Type
Overall Height 66 mm
Product Height 2 3/5"
Product Name Eaton E57 Inductive Proximity Sensor
Product Width 0.71"
Protection Type None
Sensing Distance - Maximum 20 mm
Sensor Body Style Cylindrical
Sensor Cable Length 2m
Sensor Diameter 18 mm