EATON E57-12LE10-CD Cylindrical Proximity Sensor, 6 to 48 VDC, 800 Hz Proximity Sensor, 3 Wire NPN, Metal
Item: BJ3BUAModel: E57-12LE10-CDCross Ref: 2XCP6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Proximity Sensor
Ac Supply Voltage Rating Not Rated
Accuracy Less Than 3% Of Sensing Distance
Actuator Function Non Embeddable
Body Material Stainless Steel
Body Stainless Steel Grade Grade 303
Connection 4-pin M12 Connector
Contact Configuration NPN, NO
Contact Rating 500 mA at 6-30V DC, 300 mA at 32-48V DC
Dc Supply Voltage Rating 6-48V DC
Display Qty 1
Electrical Connection M12
Electrical Installation Type Direct Connector
End Bell Material Polycarbonate
Features Auto Reset Short Circuit
Front Cap Material Polyphenylene Sulfide
Includes Indicator Lights Indicator Lights Included
Input Voltage 6-48V DC
Ip Rating IP67, IP69K
Led Indicator Green Power Up Turns Red When Output Energized
Length 0.47"
Load Current - Maximum 500 mA
Max. Operating Temp. 158°F
Maximum Dc Current 500 mA
Min. Operating Temp. -13°F
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P
Nominal Sensor Diameter M12 Threaded
Number Of Pins 4
Number Of Wires 3
Output Circuit NPN
Output Circuit Contact Form No
Output Circuit Type NPN
Overall Height 78 mm
Product Height 3 1/25"
Product Name Eaton E57 Inductive Proximity Sensor
Product Width 0.47"
Protection Type Auto Reset Short Circuit
Sensing Distance - Maximum 10 mm
Sensing Face Shielding Unshielded
Sensing Method Inductive
Sensor Body Style Cylindrical
Sensor Diameter 12 mm