EATON E55CBL30T111E Proximity Sensor Enclosure, Distance 15 Mm, Pnp Closed Collector, 200 mA At 30 VDC
Item: BJ3BKDModel: E55CBL30T111E
Item Photoelectric Sensor
Accuracy Less Than 1%
Actuator Function Unshielded
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration PNP Closed Collector, NC
Contact Rating 200 MA at 30V DC
Cord Length 79.2 ft.
Enclosure Material polybutylene Teraphtalate
Height 3.15"
Input Voltage 10-30V DC
Ip Rating IP66
Led Indicator Output Status
Length 1.18"
Max. Operating Temp. 158°F
Maximum Dc Current 200 mA
Sensor Type Inductive Proximity
Width 1.18"