EATON E55CBL30T110 E55 Tubular Plastic Body Inductive Proximity Sensor Enclosure, Dist10 Mm | BJ3BKB
EATON E55CBL30T110 Proximity Sensor Enclosure, Distance 10 Mm, Npn Open Collector, 200 mA At 30 VDC
Item: BJ3BKBModel: E55CBL30T110
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Photoelectric Sensor
Accuracy Less Than 1%
Actuator Function Shielded
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration NPN Open Collector, NC
Contact Rating 200 MA at 30V DC
Cord Length 79.2 ft.
Enclosure Material polybutylene Teraphtalate
Height 3.15"
Input Voltage 10-30V DC
Ip Rating IP66
Led Indicator Output Status
Length 1.18"
Max. Operating Temp. 158°F
Nema Enclosure Rating NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X
Operating Temperature - Min -13°F
Product Name Eaton 55 Series Photoelectric Sensor
Protection Type Reverse Polarity And Short Circuit Protected
Sensor Type Inductive Proximity
Width 1.18"