EATON E55CAL30T111E Proximity Sensor Enclosure, Distance 15 Mm, Pnp Open Collector, 200 mA At 30 VDC
Item: BJ3BJNModel: E55CAL30T111E
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Photoelectric Sensor
Accuracy Less Than 1%
Actuator Function Unshielded
Cable Sheath Material PVC
Contact Configuration PNP Open Collector, NO
Contact Rating 200 MA at 30V DC
Cord Length 79.2 ft.
Enclosure Material polybutylene Teraphtalate
Height 3.15"
Input Voltage 10-30V DC
Ip Rating IP66
Led Indicator Output Status
Length 1.18"
Max. Operating Temp. 158°F
Maximum Dc Current 200 mA
Nema Enclosure Rating NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X
Operating Temperature - Min -13°F
Product Name Eaton 55 Series Photoelectric Sensor
Protection Type Reverse Polarity And Short Circuit Protected
Sensor Type Inductive Proximity
Width 1.18"