EATON E34TB240L PushbuttonPushbutton | BJ2YGX 39R337
EATON E34TB240L Pilot Light Without Lens, 30 mm Size, Transformer, 240 VAC, LED, Round, Pressure Plate
Item: BJ2YGXModel: E34TB240LCross Ref: 39R337
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Pushbutton
Basic Material Epoxy
Body Finish Epoxy Coated
Body Material Zinc Die Cast
Includes Light Module, Operator
Includes Lamp Module Lamp Module Included
Includes Lens No Lens Included
Includes Push-to-test No Push To Test Included
Ip Rating IP65
Lamp Bulb Type LED
Lamp Module Type Transformer
Lens Color No Lens Included
Lens Material No Lens Included
Lens Type No Lens Included
Max Lamp Bulb Voltage 240V AC
Max Voltage Rating (supply) 240V AC
Nema Enclosure Rating NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 12, NEMA 13
Panel Mounting Hole Diameter 30 mm