EATON E34EX864LD24 Pushbutton, 30.5 mm, Blue, 1No-1Nc, Illuminated, Full Voltage, 24 Vac/Vdc Light Unit
Item: BJ2WRZModel: E34EX864LD24
Item Pushbutton
Actuator Color Blue
Actuator Type Standard
Bus Material Plastic
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Diameter 2.63"
Height 1"
Illumination Illuminated
Lamp Module Type LED, Full Voltage
Length 1"
Light Unit Voltage 24V AC/DC
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X
Notes Use NEMA 4X 10250T Operators Where Exposed To Ultraviolet Light
Number Of Positions 3
Operating Mode Intermediate: Maintained Push: Maintained Pull: Momentary
Rating NEC Class I Division 2, Groups B, C and D
Size 40 mm
Type Class I Division 2
Width 1"