EATON E34EX828RD12 Illuminated Pushbutton, 30.5 mm, Red Actuator, Fv Light Unit, 12 Vac/Dc, Black Bezel
Item: BJ2WPCModel: E34EX828RD12
Item Pushbutton
Actuator Color Red
Actuator Type Extended
Application Pushbutton
Bezel Color Black
Contact Configuration 1 NC, 1 NO
Features E34 Series
Height 1.78"
Illumination Illuminated
Lamp Module Type LED, Full Voltage
Led Lamp Number Bayonet Base
Length 2.87"
Light Unit Voltage 12V AC/DC
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X
Operating Mode Momentary
Rating NEC Class I Division 2, Groups B, C and D
Type 30.5 mm, Corrosion Resistant Watertight/Oiltight
Width 1.78"