EATON E34CB497LLD60 Illuminated Pushbutton, 30.5 mm, Blue Actuator, 60 Vac/Dc Light Unit, Black Bezel
Item: BJ2WCFModel: E34CB497LLD60
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Item Pushbutton
Actuator Color Blue
Actuator Material Plastic
Application Pushbutton
Bezel Color Black
Features E34 Series
Height 1.78"
Illumination Illuminated
Lamp Module Type LED, Full Voltage
Length 2.87"
Light Unit Voltage 60V AC/DC
Mounting Type Flush
Nema Enclosure Rating NEMA 12, NEMA 13, NEMA 3, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 4X
Operating Mode Momentary
Type 30.5 mm, Corrosion Resistant Watertight/Oiltight
Width 1.78"