EATON E2K3400WA06 Molded Case Circuit Breaker, Type E2K, 2000-4000A, 3-Pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2TKNModel: E2K3400WA06
In Stock
Get it by Friday, May 22
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 250V DC, 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC
Length 4.1"
Number Of Poles 3
Trip Rating 2000-4000A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Voltage 600V AC/250V DC