EATON E2K3400MNWU66 Molded Case Circuit Breaker, Type E2K, 3-Pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc, 1500-3000A
Item: BJ2TKEModel: E2K3400MNWU66
In Stock
Get it by Monday, May 25
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2K
Class Mining
Frame K
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 250V DC
Length 4.1"
Number Of Poles 3
Trip Rating 1500-3000A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Undervoltage Release 120V AC
Voltage 600V AC/250V DC