EATON E2K3400MKS10 E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, E2K | BJ2TJV
EATON E2K3400MKS10 Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, Type E2K, 1000-2000A, 3-Pole, 400A, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2TJVModel: E2K3400MKS10
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Molded Case Switch
Circuit Breaker Type E2K
Class Mining
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 250V DC, 25 kAIC at 600V AC, 35 kAIC at 480V AC
Length 4.1"
Number Of Poles 3
Trip Rating 1000-2000A
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Voltage 600V AC/250V DC