EATON E2K2400MWW Molded Case Circuit Breaker, K-Frame, Type E2K, 2-Pole, 400A, 250 Vdc
Item: BJ2THKModel: E2K2400MWW
In Stock
Get it by Friday, May 22
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 400A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2K
Class Mining
Frame K
Height 5 1/2"
Interrupt Rating 35 kAIC at 480V AC, 25 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 250V DC
Length 4.1"
Number Of Poles 2
Trip Type Interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Complete
Voltage 600V AC/250V DC