EATON E2F3150U62 Molded Case Circuit Breaker, Type E2F, 150A, 3-Pole, 600 Vac, 250 Vdc
Item: BJ2RZHModel: E2F3150U62
In Stock
Get it by Friday, May 22
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 150A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2F
Class Mining
Frame F
Height 4.13"
Interrupt Rating 25 kAIC at 480V AC, 18 kAIC at 600V AC, 65 kAIC at 240V AC, 10 kAIC at 250V DC
Length 3.38"
Number Of Poles 3
Trip Type Non-interchangeable Thermal-magnetic
Type Specialty Sealed
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"