EATON E2F100KMA02U62 E2 Mining Complete Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, E2F | BJ2RXW
EATON E2F100KMA02U62 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type E2F, 150-500A, 3-Pole, 600 Vac, 100A, 250 Vdc
Item: BJ2RXWModel: E2F100KMA02U62
In Stock
Get it by Monday, May 25
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Circuit Breaker
Amperage Rating 100A
Circuit Breaker Frame Type Complete Breaker
Circuit Breaker Type E2F
Class Mining
Frame F
Height 6"
Interrupt Rating 18 kAIC at 600V AC, 25 kAIC at 480V AC, 10 kAIC at 250V DC, 65 kAIC at 240V AC
Length 3.38"
Number Of Poles 3
Trip Rating 150-500A
Trip Type Non-interchangeable Magnetic Only
Type Specialty Sealed
Undervoltage Release 110-127V AC
Voltage 600V AC/250V DC
Width 4.13"