EATON DH423SNRKLCR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 100A, 240V, 4-Pole, Nema 3R, Cam-Lok Reverse Pin
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 100A |
| Fuse Configuration | Fusible With Switched Neutral |
| Length | 18.57" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Number Of Poles | 4 |
| Product Height | 38.15" |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 13 17/25" |
| Series | Series K |
| Special Features | Cam-Lok Reverse Pin |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 240V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 38.25 |
| Ship height (cm) | 96.9 |
| Ship length (cm) | 47.17 |
| Ship width (cm) | 34.75 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- CHEMGLASS CG-2003-14 Stirring Bar, Micro, 7 mm X 2 mm
- HUSQVARNA 505482401 Rear Pump Idler Spring
- MASTERDRIVES AK84-1/2 BTS Sheave, A Section, 1 Groove, 1/2 Inch Size
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS SL18GY Side Ledge, 18 Inch Depth, Gray Epoxy
- SPEC D21070 Compression Spring, 1.2 lbs/In Stiffness Rate, 0.82 lbs Load Capacity, Stainless Steel
- APPROVED VENDOR 70AD0404-EA-100 Rivet, Universal, Alu, 1/4 In Lg., 1/8 In Rivet Dia., Gold, Gr. 2117T4
- GRAINGER BULK-PS-PTFE-770 Rectangle Stock, 0.25 Inch Plastic Thick, 6 Inch Width X 12 Inch Length, White, Opaque
- IPS ABA68496869SN Overflow Cover Plate, 2 Hole, Satin Nickel
Explore More
- KEYSHAFT
- Recessed Handles and Pulls
- Synchronous Drive Gearbelts
- Engine Specialty Tools
- Combination Square Sets and Components
- Gear Lockers
- DWYER INSTRUMENTS MAFS Series Metal Averaging Flow Sensors
- PS DOORS EdgeHalt Posi Stop Ladder Safety Gates
- H.K. PORTER Center Cut Cutters, Industrial Grade
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond RealSeal PETG Square Media Bottles
- GENERAL PIPE CLEANERS Heavy Duty Side Cutters
- HOFFMAN Lay In Wireway Galvanized 45 Degree Elbows
- FIBERGRATE Crossover Ladders
- MILWAUKEE Steel Deck Platform Truck
- MILWAUKEE Switches
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH423SNRKLCR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 100A, 240V, 4-Pole, Nema 3R, Cam-Lok Reverse Pin
