EATON DH367NRKLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 800A, 600V, 3-Pole, Nema 3R, Posi-Lok Reverse Pin
Get it by Thursday, May 21
€97,130.63 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 800A |
| Fuse Configuration | Fusible With Solid Neutral |
| Length | 32.87" |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 3R |
| Number Of Poles | 3 |
| Product Name | Eaton Quick Connect Heavy Duty Safety Switch |
| Product Width | 21.73" |
| Series | Series K |
| Special Features | Posi-Lok Reverse Pin |
| Type | Heavy Duty, Single Throw |
| Voltage | 600V |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 243 |
| Ship height (cm) | 158.06 |
| Ship length (cm) | 83.49 |
| Ship width (cm) | 55.19 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Model | Voltage | Amps | Number Of Poles | Price | |
|---|---|---|---|---|---|
| DH223NGKLC | 240V | 100A | 2 | €7,436.51 | |
| DH223NGKLP | 240V | 100A | 2 | €15,877.13 | |
| DH223NGKLCR | 240V | 100A | 2 | €7,510.21 | |
| DH223NGKLPR | 240V | 100A | 2 | €16,034.23 | |
| DH223NRKLPR | 240V | 100A | 2 | €17,064.20 | |
| DH223NRKLCR | 240V | 100A | 2 | €8,859.42 | |
| DH223NRKLP | 240V | 100A | 2 | - | RFQ
|
Explore Products
- GRAINGER ZUSASSR-F-105 Silicone Roll, Standard, 36 x 10 Ft, 1/2 Inch Thickness, Red, Closed Cell, Plain, Firm
- VESTIL D-150-HD-BRN-EB Steel Heavy Duty Self Dumping Hopper, 1-1/2 Cubic Yard, 6000 lb Capacity, Earth Tone Brown
- VOLKEL 16039 Plug Gauge, DIN ISO 1502, Mf 3 x 0.35 Size
- BOSCH OSL114 Oscillating Blade, 4 Inch L, Cutting Wood
- EATON DBX005-4050 Dynamic Braking Resistor, For Use With 5 Hp, 480VAC Variable Frequency Drive
- HALLOWELL H7723-1807PB High Capacity Shelving 87inh 48inw 18ind
- ELDON JAMES BH4S-6-4WP Bulkhead Adapter, 1/4 Inch Size, 3/8 x 1/4 Inch Inside Dia., White Polypropylene
- HARLOFF MSPM83-00GK Triple Column Medical Storage Cabinet, 81 x 60 x 28 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Sanitary Gaskets
- Swivel Connectors
- Group Lockout Boxes
- Abrasive Sharpening Files
- Machine Key
- PEWAG Chain Sling, Grade 120
- VIEGA PROPRESS XL-C Adapter Flange, Copper, Press x Flange
- ANVIL Series 8501 / 8502 Brass Gate Valves, NRS Full Port, 200CWP
- EATON XP500 Series Industrial Panel PCs
- CEMENTEX USA Hot Switch Sticks
- DIAMABRUSH Replacement Blade Kits
- EDWARDS MFG 180 Degree Pipe Bender Dies
- HONEYWELL Pneumatic Temperature Sensors
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH367NRKLPR Heavy Duty Safety Switch, Single-Throw, 800A, 600V, 3-Pole, Nema 3R, Posi-Lok Reverse Pin
€97,130.63 /unit

