EATON DH367FWK316 Single Safety Switch, Heavy Duty, 600 VAC, 800A, 3P
Get it by Thursday, May 21
€112,457.85 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Safety Switch |
| Amps | 800A |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible Without Neutral |
| Height | 71 3/4" |
| Length | 12 3/4" |
| Max. Hp Rating | 500, 500 Hp (3PH @480/600 V) |
| Nema Enclosure Rating | NEMA 4X |
| Number Of Poles | 3 |
| Number Of Wires | 3 |
| Special Features | Corrosion Resistant |
| Voltage | 600V |
| Width | 24.9" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 75.6 |
| Ship height (cm) | 182.25 |
| Ship length (cm) | 32.39 |
| Ship width (cm) | 63.25 |
| Country of Origin | US |
Product Variants
| Product | Model | Amps | Nema Enclosure Rating | Number Of Wires | Voltage | Number Of Poles | Enclosure Material | Environment | Protection Method | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
DD321FDKW | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 3 | 240V | 3 | Galvanized Steel | - | - | €1,091.24 | |
![]() |
DH221FGKV | 30A | NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €691.68 | |
![]() |
DH221FDK | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | €1,385.08 | |
![]() |
DH221FDKV | 30A | NEMA 12, NEMA 3R | 2 | 240V | 2 | Galvanized Steel | - | - | - | RFQ
|
![]() |
DH221FGK | 30A | NEMA 1 | 2 | 240V | 2 | Steel | - | - | €141.13 | |
![]() |
DH221FRKV | 30A | NEMA 3R | - | 240V | 2 | - | - | - | €1,300.13 | |
![]() |
DH221FWKV | 30A | NEMA 4X | 2 | 240V | 2 | Stainless Steel | - | - | €4,411.78 |
Explore Products
- ARO 621509-4 Diaphragm Pump
- APPROVED VENDOR UST900017 Flat Washer, 1 1/2 In Fits Bolt Size, Std, 1.563 In I.D., 3 In O.D.
- BALDOR / DODGE MB24X7/8 BK24 Light Duty Fixed Bore Sheave
- MR. CHAIN 30303-10 S-hook Black 1.5 Inch
- SPEAKMAN S-4200-BN-E2 Low Flow Shower Head, Multi Function, 2.0 GPM
- DYNABRADE 07119 End Plate
- PIP 34-640/XL Hand Protection Seamless Glove Coated, XL, Dozen
- TEMPCO TSP02081 Screw Plug Immersion Heater, 120 VAC, 1500 W, 1 in NPT, 90 sq in, Brass, 15-5/16 in Lg
Explore More
- KEYSHAFT
- Stainless Steel Pipe
- Socket Set Screws
- Air Hose Accessories
- Precision Motion Control Pulleys
- Immersion Heaters
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Palm Dipped, White
- DICKSON 4 Inch Pressure Chart Recorders
- GUARDAIR ThumbSwitch Safety Air Guns, Aluminium Extension, Aluminium Nozzle
- ANVIL AS732 Series Shelf Brackets
- TACO Replacement Cartridge
- PARLEC Collet Wrench Open End
- CH HANSON Steel Letter Stamp Sets, Dot Design
- BROWNING TorqTaper Plus Series Belt Guard Mounting Bracket Kits, Side Mount
- REGAL Super Tuf-V Long End Mills, 5 Flutes, HSS, CC, TiCN
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
EATON DH367FWK316 Single Safety Switch, Heavy Duty, 600 VAC, 800A, 3P
€112,457.85 /unit





